Dāvanu pasniegšana ir sena tradīcija, kas aizsākusies jau pirms tūkstošiem gadu.

Kā cilvēki mēs esam sociālas radības, kuras priecājas par otra sabiedrību un pauž savas jūtas, dāvinot dāvanas. Neatkarīgi no tā, vai tā ir patiesas mīlestības izpausme, labi padarīta darba novērtēšana vai tikai mūsu pateicības izrādīšana par to, ka kāds ir draugs.

Dāvanu pasniegšana jau varētu būt radusies alus laikmetā, kad dažādus dabā atrastus priekšmetus – dzīvnieka zobus, ragus vai interesantus klints fragmentus dāvināja, lai izrādītu mīlestību un cieņu.

Vēlāk, kad tika izstrādati dažādi darba rīki, dāvanas sāka kļūt sarežģītākas, piemēram, dzīvnieku zobos vai akmeņos tika izurbti caurumi, lai tos varētu ievērt auklās un izmantot kā kakla rotas.

Ēģiptes laikā dāvanas galvenokārt tika pasniegtas faraoniem, kā vienkāršās tautas elkiem, kuri uzcēluši masīvās un prātam neaptveramās piramīdas.

Romiešu laikos cilvēki viens otram pasniedza veiksmes žetonus. Šādi veiksmes žetoni tika izmantoti kā dāvanas, lai sniegtu labvēlību un parādītu uzticību, šī tradīcija ir saglabājusies arī mūsdienās.

Līdz viduslaikiem dāvanas izmantoja, lai nodrošinātu karaļa personīgo labvēlību vai parādītu uzticību kara laikā.

Mūsdienās arī ļoti izplatīts dāvināšanas veids ir saderināšanās dāvanas, kad pūrā tika ieliktas tādas veltes, kā dārgakmeņi, nauda, saimniecības lietas un pat lieli mājlopu ganāmpulki.

Dāvanu pasniegšana joprojām ir daļa no mūsu ikdienas kultūras un nosaka to, kas mēs esam, un kādu vēstījumu  vēlamies nosūtīt kopā ar savu dāvanu

Dāvināšanas tradīcija Ziemassvētkos.

Ziemas Saulgrieži izsenis ir bijuši pagānu svētki, kurus pēc kristietības ieviešanas pielāgoja reliģijai un pieņēma, ka Jēzus dzimšana ir notikusi tieši šajā laikā.

Kā vēsta Bībele, Jēzus dzimšanas dienā, trīs gudrie devās uz Bētlemi, kur kūtiņā dzimušo Jēzu apdāvināja ar trim simboliskām dāvanām: zelts kā karaļa simbols uz zemes, vīraks kā dievības simbols un mirra (balzamējoša eļļa) kā nāves simbols.

Mūsdienās Ziemassvētku dāvanas pēc kristietības ieviešanas kalpo kā atgādinājums par Jēzus dzimšanu un trīs gudro dāvanām.

Kāpēc ir svarīgi dāvināt?

Gadu gaitā ir veikts ievērojams pētījums par labklājības izjūtām, kas rodas, dāvinot dāvanas tiem, kas mums rūp.

Dāvanu pasniegšana var likt cilvēkam justies laimīgākam gan par sevi, gan par personu, kura saņem dāvanu.

Ir veikti dažādi zinātniski pētījumi, kuru ietvaros tika lūgts pasniegt dāvanas, kā rezultātā cilvēki jutās labāk, uzlabojās garstāvoklis un tie kļuva laimīgāki.

Dāvinot dāvanu, cilvēks ne tikai tā var parādīt savu draudzību, cieņu un mīlestību, bet arī veidot ciešāku saikni ar apdāvināto personu. Persona, kas saņem dāvanu jūtas tuvāka dāvinātājam un otrādi. Šī sociālā saikne nozīmē to, ka tiek veidota kopīga pieredze un uzlabotas attiecības.

Dāvanu dāvināšana ir lipīga, kad sāk viens, tad arī apkārtejie to redzot, sāks dāvināt. Daļēji to var piedēvet endorfīnu izdalīšanās procesam, kas rada laimes sajūtu ne tikai devējam, bet arī tam, kas dāvanu saņem vai vienkārši vēro procesu no malas.

Kādas tradīcijas dāvināšanai ir šogad 2020.gadā?

Šis gads ir ieviesis lielas korekcijas mūsu dzīvē un kā vēl nekad ir uzplaukusi “Atbalsti vietējo” dāvināšanas kultūra.

Ņemot vērā, ka pandēmijas apstākļi ir negatīvi ietekmējuši pilnīgi visus, iegādājoties veltes no pašmāju uzņēmējiem, rodas gandarījums, ka tiek atbalstīts arī savas valsts uzņēmums un stiprināts tā gars.

Uzņēmumi ir ieguldījuši daudz spēka un enerģijas, lai izveidotu saikni ar pircējiem digitāli, ņemot vērā, ka tirdziņi šogad tieši pirms svētku laika sākuma tika aizliegti. Tas nozīmē to, ka ikdienā redzam mazāk smaidu un mirdzošu skatienu, bet vairāk nodarbojamies ar piegādes servisu, lai mūsu uzticīgie pircēji saņemtu savas svētku dāvanas laikus.

Bet šis laiks ir jāpārdzīvo, un jau kuro reizi jāatzīmē Latvijas dižgara Raiņa teiktie vārdi: “Pastāvēs, kas pārvērtīsies.”

PIERAKSTIES JAUNUMIEM!

Saņem regulāras ziņas par mūsu

labākajiem piedāvājumiem.